23 września 2014 roku odbyła się w Warszawie w Ośrodku Rozwoju Edukacji konferencja podsumowująca pilotaż programu „Szkoła Demokracji – Szkoła samorządności”. Na konferencji podsumowano realizację programu w ponad 80 szkołach na terenie Polski. Wśród tych szkół było również nasze Gimnazjum. W trakcie spotkania koordynatorów, ekspertów i organizatorów podkreślono znaczenie edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka w polskim systemie oświatowym. Przedstawiono wyniki ewaluacji programu i wymieniono doświadczenia. Z ramienia naszej szkoły w konferencji uczestniczył koordynator Robert Soliński.
Edukacja obywatelska i edukacja na rzecz praw człowieka
Nasza szkoła, jako jedna z 4 szkół w województwie świętokrzyskim, realizuje pilotażowy projekt „Edukacja obywatelska i edukacja na rzecz praw człowieka. W ramach projektu podniesione zostaną kompetencje nauczycieli w dziedzinie budowania społeczeństwa demokratycznego, wspierania aktywnego uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym, zachęty do partnerstwa i współpracy w ramach środowiska lokalnego.
Nasi uczniowie będą uczyli się w ramach wszystkich przedmiotów o prawach człowieka, tolerancji wobec poglądów innych ludzi, jasnego wyrażania swoich opinii i poglądów na temat aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Będziemy zachęcali młodych ludzi do szukania rozwiązań trudnych problemów naszego kraju i środowiska lokalnego, dyskusji nad nimi oraz zaangażowania we wprowadzanie ich w życie.
Nasze miasto i kraj potrzebują aktywnych obywateli, którzy świadomie angażują się w rozwiązywanie problemów lokalnych i globalnych. W osiągnięciu celów projektu wspierają naszą szkołę: Ośrodek Wspierania Edukacji, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna.
Realizacja programu przypada w dwudziestą rocznicę istnienia Obywatelstwa Unii Europejskiej oraz obchodów Europejskiego Roku Obywateli (2013). Wpisuje się on również w działania naszego kraju – Ministerstwa Edukacji Narodowej związane z realizacją postanowień Karty Edukacji Obywatelskiej i Edukacji o Prawach Człowieka Rady Europy.
Koordynatorem projektu w Gimnazjum nr 3 jest Robert Soliński (rsolinski@wp.pl)
Nasze działania w ramach projektu:
23 października 2013 roku – I Rada Pedagogiczna otwierająca nasz udział w projekcie „Edukacja obywatelska i edukacja o prawach człowieka – Szkoła demokracji – Szkoła samorządności. Poznaliśmy założenia projektu i zbadaliśmy nasze obszary kompetencji.
- I Międzynarodowa Rada Pedagogiczna
Pierwsze międzynarodowe posiedzenie Rady Pedagogicznej odbyło się 3 grudnia. Gościli w naszej szkole nauczyciele i pracownicy oświaty z Niemiec, Finlandii, Grecji, Estonii, Hiszpanii, Rumunii i Włoch. Dla naszych pedagogów było to drugie posiedzenie Rady Pedagogicznej poświęcone projektowi Edukacji Obywatelskiej i Edukacji o Prawach Człowieka. Nauczyciele wspólnie z koleżankami i kolegą z Finlandii omawiali sprawy edukacji obywatelskiej uczniów i wymieniali doświadczenia w tej dziedzinie. Spotkanie było niezmiernie ekscytujące dla obydwu stron. foto
1 kwietnia 2014 – III Rada Pedagogiczna w ramach naszego projektu – rozwijanie kompetencji z grupy B.
13 maja 2014 – IV Rada Pedagogiczna projektu edukacji o prawach człowieka – żywa dyskusja dotyczyła budowania klimatu szkoły w różnych jego obszarach.
|